Informacje branżowe

 • UOKiK - II etapu postępowanie ws. przejęcia Emperi

  UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie na sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad Emperią, właścicielem sieci sklepów Stokrotka. Zdaniem ekspertów, konieczne był przeprowadzenie badania rynku - podał UOKiK na komunikacie prasowym.

 • Behawioralna biometria zastąpi hasła

  W ciągu kilku lat możemy zapomnieć o hasłach dostępu. Smartfony same będą rozpoznawać użytkowników.

 • Prezesami polskich spółek zostają słupy z Ukrainy

  Rodzimi inwestorzy coraz częściej powołują do zarządu firmy obywateli ze wschodu. Dzięki temu unikają odpowiedzialności majątkowej na razie bankructwa.

 • Węgry: Ekspansja polskich firm z sektora budowlanego

  Polskie firmy korzystają z budowlanego boomu na Węgrzech. Z początkiem ubiegłego roku, Węgrzy obniżyli VAT na nowe mieszkania domy z 27 do 5 proc. Na Węgrzech nastąpił boom budowlany - wzrost wartości zawieranych umów wzrósł aż o 30 proc. rok do roku.

Dodany przez Janusz Wyszkowski, w dniu 18/03/2015

Tradycja w polskiej kuchni

Wspólne celebrowanie codziennych posiłków należało w historii polskiego obyczaju do najważniejszych czynności związanych  z  życiem rodziny i  to niezależnie od jej zamożności czy społecznego statusu.

Zjedzony z bliższą lub dalszą rodziną obiad był niemalże świętością w każdym polskim domu. Dobry obyczaj nakazywał również, by na posiłek zaprosić także niespodziewanych gości. Wspólne śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje łączyły ludzi, spajały z tradycją i uczyły dobrych wzorów.

Również we współczesnej polskiej kulturze dnia codziennego wspólne jedzenie posiłków kultywuje się w wielu domach. Jednakże w obecnych czasach jedzenie nabrało zupełnie innego wymiaru. Jemy śniadania, obiady i kolacje również poza domem - w modnych restauracjach, w barach szybkiej obsługi, w pubach i innych lokalach. Jednak coś z tej naszej pięknej tradycji w narodzie pozostało, bowiem w zagranicznej prasie podkreśla się, że  nasz kraj zachował jeszcze odrębność swej kuchni i związanych z nią obyczajów. Pisze się na przykład o pięknych zwyczajach świątecznych, podziwia się zarówno polskie baby, jak i wieńce kiełbas oraz polską szynkę, śledzika i potrawy z grzybów leśnych. Polska kuchnia postrzegana jest na świecie jako kuchnia smaczna, choć trochę ciężka. Mówi się, że jej podstawą są ziemniaki. Pierwsze ziemniaki przysłał podobno królowej Marysieńce Jan Sobieski z Wiednia. Początkowo niedocenione, wkrótce znalazły swoich amatorów, Jadamy ziemniaków wciąż jeszcze dużo, ale lubimy też ryż i makaron. Naszą specjalnością jest żur, barszcz z uszkami, bigos, pierożki i wiele innych potraw. Do najstarszych polskich potraw należą kisiele i polewki. Z kolei najstarsze napoje serwowane na polskich stołach, to kwas chlebowy, piwo, wino i miód sycony.

Polska kuchnia należy do polskiej kultury i polskiego dziedzictwa.  W naszym kraju przyjęły się również inne kuchnie, których specjalnością są potrawy niemal z całego świata. Połączenie kuchennych obyczajów innych narodów z polską tradycją, stanowi doskonałą inspirację do kreowania nowej, smacznej i polecanej przez smakoszy kuchni.

Zdjęcia naszego reportera

restauracja
catering
żywienie